גנים ושמורות יפות במדבר יהודה11/09/2013

גנים ושמורות יפות במדבר יהודה – אתרים שכדאי לשלב במהלך החופשה
במדבר יהודה יש לא מעט אטרקציות, מסלולי טיול וגם גנים ושמורות טבע מיוחדות במינן. אם אתם מתכננים טיול לדרום במסגרת החופשה הקרובה שלכם ורוצים לשלב גם ביקור בשמורות אלו, הנה כמה מהמקומות המיוחדים במדבר יהודה שהביקור בהם הוא, ללא ספק, בגדר חובה:

•    הגן הלאומי קומראן – בסמוך לקיבוץ קלייה, לא רחוק גם מים המלח עצמו, תמצאו את אחד מהגנים הלאומיים המיוחדים ביותר בארץ. שמם של הגנים נקשר עם המגילות הגנוזות, שנמצאו במקום לפני עשרות שנים ומושכות אליו המונים. בגן ישנו מרכז מבקרים הכולל מוזיאון וגם חיזיון אורקולי מעניין. בצמוד לזה ישנו גם אזור הכולל ממצאים ארכיאולוגיים ואתר חפירות בפני עצמו. במהלך הביקור בגן הלאומי תוכלו לראות מקרוב שרידים עתיקים מאד, המספרים את ההיסטוריה בת אלפי שנים של המקום כולו ושל הדתות השונות.

•    שמורת עיינות צוקים – בשמורת עיינות צוקים, הידועה גם בשם "עין פשחה", תמצאו טבע בלתי רגיל. בהיותה השמורה הנמוכה ביותר בעולם ובין היפות ביותר באזור, מושכת אליה שמורת עין צוקים מבקרים רבים לאורך כל השנה ובעיקר בעונות המעבר ובתחילתו של הקיץ, רגע לפני החום הגדול. השמורה מחולקת לכמה חלקים, כשרק אחד מהם אפשרי לביקור ואפשר למצוא בו סככות לצל, שולחנות פיקניק נוחים וגם בריכות טבעיות. במקום ישנם ממצאים ארכיאולוגיים עתיקים מאד שכדאי לראות מקרוב.

וילות באילת

•    שמורת הטבע עין פרת – אם אתם חובבי טבע וטיולים רגליים, אל תפספסו את שמורת עין פרת. מדובר בשמורה מקסימה עם מעין, המשווה למקום מראה בלתי רגיל. השמורה כולל מבחר של בעלי חיים ממינים שונים וגם צמחייה מיוחדת. אחת האטרקציות בשמורה הוא מנזר פראן, שנבנה עבור מקריוס, הבישוף של ירושלים, ושרידים ממנו נשתמרו עד היום.

•    הגן הלאומי רודיון – בגן הלאומי המיוחד הזה, שנמצא במדבר יהודה, נמצא אחד המבנים העתיקים והמיוחדים שתראו איי פעם. מדובר ברודיון, שנבנה במיוחד עבור המלך הורדוס במשך כמה עשרות שנים. מבנה זה כלל אולמות מרהיבים, חצרות גדולות וגם בתי מרח. במקום אפשר למצוא גם את קברו של המלך הורדוס עצמו, שהתגלה ממש לאחרונה, ומהווה גולת הכותרת של המקום.

ביקור במדבר יהודה, במסגרת החופשה בדרום, הוא הזדמנות לשלב עצירה בגנים המקסימים ובשמורות הטבע המרהיבות. אולם, לצד כל זה חשוב לזכור שמדובר באזור מדברי וחם, ובמיוחד בחודשי הקיץ, ולכן יש להיערך בהתאם ולצאת אל הטיול עם כמות מספקת של מים. בנוסף, אפשר לשלב גם לינה באחת מוילות הנופש שנמצאת בדרום ואפילו בעיר אילת וליהנות מחופשה של כמה ימים באזור יפהפה שיש לו לא מעט להציע. אם משלבים גם מסלולי טיול, חשוב לבדוק מראש מהי מידת התאמתם אל היוצאים לטיול (האם הם, למשל, מתאימים לילדים) ואם לא, לבחור במסלולים חלופיים.