מסלולי טיול בגליל העליון17/12/2017

מסלולי טיול בגליל העליון
אוהבים טיולים, נופים ומסלולים לא שגרתיים? בואו להכיר 3 מסלולי טיול בגליל העליון שלא תרצו לפספס. כל מסלול הוא הזדמנות לחוויה מיוחדת ומסע בזמן.

הבחירה הקלאסית – שביל הפסגה בהר מירון

עונה מומלצת : כל השנה

רמת קושי : מתאים למשפחות

מחירים : כניסה חינם

סוג מסלול : מעגלי (2 ק"מ)

אפשרויות טיול נוספות באזור : הר אדיר, מפלי פרוד, חורפיש, נחל צלמון, שביל הטחנות, נחל עמוד, גן לאומי ברעם.

אחד ממסלולי החובה של הגליל העליון הוא מסלול שביל הפסגה בהר מירון. המסלול מביא עמו נופים קסומים, פריחה וצמחייה בכל חודשי השנה. המסלול מקיף את הפסגה, מתחיל ומסתיים בחניון שביל הפסגה. אין במקום מזנון, כדאי להצטייד מראש בכמות מספקת של מים, כריכים ופירות.

אתם צפויים לפגוש חורש ים תיכוני, את מצפור צפת, פריחת חלמונית גדולה (אוקטובר), פריחת סתוונית (עונת הסתיו), פריחת סחלבן החורש (מרץ), פריחת מרווה כחולה וצבעוני ההרים (אפריל), פריחת שום שחור (אפריל), גת העתיקה, שביל ההר המוביל אל בית ספר שדה הר מירון, מצפור ההר. המסלול אידאלי בעבור מטיילים המחפשים טיול פשוט ועשיר בנופים וטבע. עם בוא האביב הפריחה תהיה בשיאה. בחודשי החורף הטמפרטורה בפסגת ההר נמוכה, ייתכן ותפגשו בשלג. יש להתלבש היטב בבגדים חמים. לקראת טיול בשלג כדאי להצטייד בבגדים להחלפה כולל נעליים.

שביל הפסגה בהר מירון

המסלול למיטיבי לכת – מערת עלמה
את מערת עלמה לא הרבה אנשים מכירים. מדובר במסלול טיול המיועד למיטיבי לכת. המערה היא אחת המערות העמוקות ביותר בישראל. אם אתם חובבי מערות אל תפספסו את מסלול מערת עלמה.

עונה מומלצת : אביב, קיץ, סתיו

רמת קושי : מיטיבי לכת (פחות מתאים לילדים קטנים)

מחירים : כניסה חינם

סוג מסלול : קווי קצר


אפשרויות טיול נוספות באזור : הר אדיר, מפלי פרוד, חורפיש, הר מירון שביל הפסגה, נחל עמוד, בתי הכנסת העתיקים של צפת, שמורת נחל דישון.
מסלול מערת עלמה משלב בין פתח מערה גדול לבין מסלול הליכה אתגרי המוביל את המטיילים אל הנקודה העמוקה ביותר בתוך המערה. ניתן להיכנס אל עומק המערה ללא צורך בציוד מיוחד פרט לנעלי טיול טובות. ניתן להגיע לעומק של 108 מטרים מתחת לפני השטח! המסלול מסומן במחזירי אור, עליכם להצטייד בפנסים. מערת עלמה מומלצת לטיול בעבור מטיילים בעלי ניסיון בטיולי מערות. השביל חשוך וחלקלק.

המערה משמשת סביבת מגורים לעטלפים. היא סגורה לכניסה מחודש נובמבר ועד סוף חודש מרץ. כדאי להימנע מהגעה למערה בעונת ההמלטות של העטלפים בתחילת האביב.

שימו לב : אין לסטות מהשביל המסומן בתוך המערה. ההמלצה היא על טיול במערה בקבוצות קטנות של 4-10 איש. חשוב להצטייד בפנסים וסלולות רזרביות.

מערת עלמה

המקום שלא תרצו לפספס – מעיין עין דישון

עונת מומלצת : כל השנה (שעות היום)

רמת קושי : לכל המשפחה

מחירים : כניסה חינם

סוג מסלול : מסלול לא מסומן

אפשרויות טיול נוספות באזור : הר אדיר, מערת עלמה, נחל דישון, הר מירון, שמורת יער ברעם, גן לאומי קרן נפתלי ותל קדש, שמורת נקיקי יפתח.

מעיין תת קרקעי מיוחד במינו. הנביעה של המעיין היא בתוך מבנה תת קרקעי מרשים. הירידה אל המעיין מתבצעת בעזרת סולם. המעיין נמצא בשטחה של שמורת נחל דישון. תצליחו למצוא את המעיין התת קרקעי הנסתר במרחק של כ-270 מטרים מהשער האחורי של מושב דישון. כאשר תבחינו במבנה בטון שקוע בקרקע עם מכסה מתכת תדעו שהגעתם למקום הנכון. לרוב מכוסה הפתח של המערה ביריעת רשת למניעת כניסת דבורים וצרעות אל המעיין. תוכלו להסיר בקלות את הרשת ותתבקשו להשיבה למקומה עם היציאה מהמעיין.

סולם עץ בגובה של 2 מטרים יוביל אתכם מטה אל תחתית המבנה. מעבר אופקי נמוך יביא אתכם אל החדר במבנה שבו נובע המעיין. המבנה הוא אולם מקומר ועתיק. עומק המים הוא כ-1.7 מטר. ניתן להתרחץ במים. חשוב להצטייד בפנסים, המעיין חשוך.

בעונת החורף עם בו הגשמים מפלס המים עשוי להיות גבוה במידה מסוכנת. אם אתם מבחינים במים בגובה של כמה סנטימטרים במעבר, אסור להיכנס פנימה. האתר מתאים לקבוצות של כ-15 איש. אם נשאר לכם עוד זמן פנוי צאו לטייל במסלול נחל מירון עילי וחפשו את כיסא אליהו.

מעיין עין דישון

הגליל העליון עשיר בנופים, צמחייה, פרחים, מזג אוויר נוח לטיולים, אתרי עתיקות, תופעות מרתקות בתחום הגיאולוגיה ועוד. בקרבת אתרי הטיול תוכלו למצוא פתרונות אירוח (וילות נופש, צימרים, אירוח כפרי), מסעדות טובות, מרכולים, חניוני לילה ותחנות דלק.