מסלולי הליכה ליד הכנרת וטבריה30/04/2017

מסלולי הליכה ליד הכנרת וטבריה
לצד שלל האטרקציות שמציעה הכנרת וגם העיר טבריה, מי שמתכנן חופשה של כמה ימים באזור יוכל למצוא גם לא מעט מסלולי הליכה נהדרים, המוצעים בדרגות קושי שונות. לחלקם אפשר לצאת בשיא הקיץ, בעונה היבשה, וחלקם נהדרים דווקא בחורף. מומלץ כמובן לבדוק מה צפויים להיות תנאי מזג האוויר לפני שיוצאים לדרך ולא לשכוח לקחת נעליים נוחות להליכה, כאלו שיעמדו באתגרים שמציבים המסלולים עצמם. מתכננים נופש באזור הכנרת או בטבריה ורוצים לצאת לכמה מסלולי הליכה? הנה רעיון לכמה מהם:

1. הזאכי – מסלול הטיול הנהדר הזה נמצא בסמוך לכנרת ולטבריה וכולל גם ביקור בנחל המשושים. מדובר במסלול המציע אחת מתוך שני אפשרויות: מסלול הליכה שהוא מעגלי ומסלול שאיננו מעגלי. המסלול עצמו מצריך מהמטיילים הליכה בתוך המים ובאזורים מסוימים גם שחייה. ולכן הוא מאתגר קצת יותר ופחות מתאים לקטנטנים או למבוגרים המתקשים בהליכה. את המסלול כולו מלווה לא מעט צמחייה, האופיינית למקום, וגם חלוקי מים המקשים באזורים מסוימים על ההולכים עצמם. אולם, הוא בהחלט מרשים ומיוחד מאד ומתאים לכל מי שרוצה לחוות את הטבע במלוא עוצמתו, ליהנות מהמים וגם מהאווירה שבאזור.

2. בקעת בית צידה – מי שמתכנן לבלות כמה ימים באזור הכנרת ומחפש מסלול הליכה באזור, המסלול הזה יכול להתאים לו. שמורת הטבע בית צידה מציעה למבקרים בה חמישה נחלים: נחל יהודיה, נחל המשושים, נחל שפמנון, נחל דליות והירדן. כולם מתנקזים ישירות אל השמורה המקסימה הזו והופכים אותה לאחד היעדים האוהבים ביותר על המטיילים. בשמורה זורמים מים מתוקים ואפשר למצוא בה לא מעט בריכות, לגונות, פלגים וכמובן בעלי חיים, המתגוררים בה וגם צמחייה שופעת. מכיוון שחלק מהמסלול עצמו כולל גם הליכה לא קלה במים, הוא פחות מתאים למשפחות עם ילדים. אפשר להמשיך את המסלול עד לפארק הירדן, שם הביקור בהחלט מתאים גם לקטנטנים יותר שבחבורה ואפילו להורים, שלוקחים את ילדיהם בעגלות או במנשא.

וילות בכנרת

3. מערב הכנרת – בחלק המערבי של הכנרת יש כמה אתרים, הנחשבים לקדושים הן ליהודים והן לנוצרים. מסלול ההליכה שמתמקד בחלקה המערבי של הכנרת מפגיש את המטיילים עם האתרים האלה וגם עם הטבע עצמו. הוא מתחיל בבית יגאל, שנמצא בקיבוץ גינוסר, היכן שאפשר ללמוד לא מעט על ההיסטוריה של האזור ואפילו לראות בקרוב סירה עתיקה מאד, בת 2,000 שנה. הוא ממשיך אל אתר ספיר, היכן ששואבים את מי הכנרת, הממשיכים אחר כך אל המוביל הארצי ועוצר גם בכנסיית הלחם והדגים, אתר עלייה לרגל ללא מעט נוצרים. המסלול עצמו מסתיים בכפר נחום, היכן שנמצא בית הכנסת העתיק וגם ממצאים ארכיאולוגיים ישנים, שרידי כפר דייגים שהיה בדיוק באותו המקום.

4. הר הארבל – ואיך אפשר לשכוח את הר הארבל, הצופה אל הכנרת ומציע גם הוא מסלול הליכה נהדר. מדובר במסלול שאורכו כ – 1.5 ק"מ בלבד, מסלול הדורש מעט מאמץ. אפשר לצאת אליו בכל עונה בשנה והוא יכול להתאים גם למשפחות עם ילדים (אם כי פחות לקטנטנים שבחבורה). ההליכה לאורכו מפגישה את המטיילים עם תצפיות מרהיבות על הכנרת ועל האזור עצמו וגם מאפשרת להם להתנסות באתגרים השונים שבירידה מההר. המסלול כולל ביקור בקבר נבי שועייב ולכן מי שרוצה לשלב את העצירה הזו כדאי שיצא אל ההליכה בלבוש צנוע. חשוב לבדוק מה צפויים להיות תנאי מזג האוויר לפני שיוצאים לדרך ולוודא, במידה ואכן מעוניינים לעשות אותו, שהוא אכן עביר ושמזג האוויר הצפוי יהיה נוח.