נחלים בצפון רמת הגולן10/04/2018

נחלים בצפון רמת הגולן
בצפון הארץ, ובעיקר באזור רמת הגולן, מצויים מספר נחלים שחלקם מתהדרים במפלים מן היפים בארץ במיוחד בשנים גשומות. רבים משלבים אותם במהלך הביקור שלהם ברמת הגולן, כאשר חלק מכך מוקדש להליכה רגלית וחלק להתרעננות במים הקרירים של הנחלים. היופי שבאטרקציות אלו הוא שהן מתאימות לכל הגילאים ונפלאות לביקור בכל עונה. בחורף אפשר ליהנות מהזרימה החזקה והמרשימה שלהם, בקיץ כשחם הם נחשבים מקום מושלם לברוח אליו ובעונות המעבר מהאווירה הנפלאה שהם מציעים.

מתכננים חופשה של כמה ימים עם החברים הכי טובים, עם בני המשפחה או אפילו לבד? יוצאים לכיוון רמת הגולן ותוהים אילו נחלים יש בחלק הצפוני של אזור זה? הנה סקירה על כמה נחלים מוכרים, הידועים גם כבין הפופולאריים ביותר והיפים ביותר:

נחל דליות – נחל זה זורם לאורך כל חודשי השנה. בעונת הגשמים הזרימה בו איתנה וחזקה. הוא עובר בערוץ - קניון עמוק במרכז רמת הגולן ונחשב ליעד תיירותי אהוב מאד. הביקור בו מתאים בחודשי החורף וחודשי האביב כשכל אזור רמת הגולן ירוק. מקור הנחל במעיינות ברדלה שעבניה ומנסורה, משם הנחל זורם לכיוון מערב ובהמשך יוצר את הקניון. בדרך נשפך אליו נחל בזלת ויוצר מפל גבוה ומרשים. בהמשך נשפך אליו גם נחל גמלא המפורסם. הטיול בנחל דליות עובר בשולי הנחל. בדרך צופים במפל הבזלת הגבוה. הטיול משלב גם שפע בעלי חיים, לרבות עופות דורסים וצמחיה מגוונת מאד המקשטת את הדרך המופלאה ומוסיפה לה יופי. הסיום של המסלול הוא בגמלא. החלק האחרון של הנחל ליד השפך לכנרת נקרא "המג'רסה" על שם טחנות קמח שהיו כאן. ניתן לטייל גם כאן במסלול יפה. נוסעים בכביש 808 או869 אל צומת דליות. כ - 700 מטר ממערב לצומת פונים לדרך אדומה לחניון דליות.

נחל דליות

נחל אל על - גם כאן מומלץ לטייל בסתיו, באביב או בסוף החורף. הנחל זורם כל השנה מדרום למאגר בני ישראל, שאוסף מים מחלקו העליון. הנחל נמצא בקרבת המושב אליעד. ליד הכניסה למושב יש מסלול במעלה הנהר והוא מוביל למפל הלבן. במפל זה המים נופלים מגובה רב של 15 מטר אל סלע גיר (ומכאן גם שמו: המפל הלבן על שום סלע הגיר הלבן). בהמשך ישנו מפל נוסף - השחור שם המים נופלים על סלע של בזלת מגובה 8 מטרים (שמו "השחור" על שום צבעם השחור של סלעי הבזל). מסלול הטיול מגיע עד חניון המפלים באבני איתן. בדרך אפשר לראות מעיינות קטנים, צמחיה יפה ופרחי בר רבים. הכניסה למסלול הטיול היא בחניון ליד כביש 98 המוביל למושב אליעד.

נחל אל על

נחל ומפל סער - נחל סער מתחיל בסער שליד גבעת הצעקות במג'דאל שמס בצפונה של רמת הגולן. הוא ממשיך מצפון לברכת רם ופונה לכוון מערב, קרוב לכפר מסעדה. בדרך כלל זה נחל עם מים זורמים כל השנה, אך מכיוון ששואבים ממי המעיינות המספקים לו, יש בנחל זרימה מרשימה רק בחורף. ערוצי הנחל התלולים יורדים במורד החרמון על הבזלת של הגולן. המפל המפורסם - מפל סער הוא בגובה 20 מטרים ומרשים ביותר. בקרבת נוה אטי"ב נמצאים למעשה 3 המפלים שסער הוא אחד מהם. בתחתית מפל סער יש בריכה טבעית עמוקה. הגעה אליו היא מצומת מפל סער בכביש 99 מערבה למגרש חנייה (סימון הקילומטר ה - 15). בקרבה נמצאת התצפית המרשימה והמומלצת מאד למפל סער. מעבר לכביש יש מספר שבילים קצרים אל התצפית עצמה.

נחל ומפל סער

נחל יהודיה - מתחיל באזור רמתניה לכיוון דרום מערב עד לבקעת הבטייחה, הנמצאת בשיפוליו של רמת הגולן. שמו של הנחל על שם הכפר יהודיה, על המצוק מעל הערוץ שהיה מיושב עד מלחמת ששת הימים. נחל יהודיה מתחבר בהמשך לנחל הזוויתן ונשפך לכנרת. הטיול בנחל הוא אתגרי. עליות וטיפוס ומעבר בשחייה בבריכות מים מאפיינים אותו, ולכן אינו מתאים לכל אחד ולכל גיל. באתר נחל יהודיה אפשר לראות שרידי בתי כנסת מתקופת התלמוד, כנסייה ושרידים של מבנים מאבן בזלת, עתיקים , ששימשו כנראה לקבורה. כיום המסלול המקורי של הנחל סגור עקב מפולות סלעים שהיו בו ב - 2010. ב - 2013 נפתח מסלול חדש במעלה הנחל המאפשר גישה למפל יהודיה. חניון יהודיה הוא הכניסה הראשית לשמורת יהודיה. הוא המוצא למסלולי הליכה בנחל יהודיה והזוויתן. הגעה - מזרחית לצומת יהודיה על כביש 87 (יהודיה –חושניה) לכוון קצרין. 5.5 ק"מ מדרום לקצרין.

נחל יהודיה

נחל חרמון/הבניאס – מקורותיו של נחל חרמון, המכונה "הבניאס" כפי שרבים מכירים אותו, הם מהירדן. לנחל מספר יובלים: נחל שיאון, נחל סער, נחל פרע ונחל גובתה. יחד עם זאת, בשל תנאי הקרקע, רק עשרים אחוז מזרימתו של הנחל מגיעה מהיובלים עצמם. מרבית מימיו של נחל זה מגיעים במעיינות שנמצאים תחת מערת הבניאס, היכן שנאספים גשמים וגם שלגים, שירדו לאורך חודשי החורף בהר החרמון. זרימתו של הנחל היא מכיוון דרום למערב וחלק ממנו הוא בשיפוע ניכר. המטיילים לאורכו יפגשו מגוון רחב של צמחים, לרבות האלה האטלנטית, אלון התבור, האלון המצוי וגם האלה הארצישראלית. אל שמורת הטבע נחל חרמון, היכן שנמצא הנחל, ניתן להגיע מכביש 99, מכיוון קרית שמונה או ממסעדה (נסיעה קצרה של 15 דקות בלבד). השמורה פתוחה למבקרים לאורך כל השנה, כאשר מרבית המבקרים מגיעים אליו דווקא בחודשי הקיץ כדי ליהנות ממימיו של הנחל וממסלולי הטיול שבסביבה.

נחל חרמון

נחל הבניאס